Skolyoz kaynaklı ağrılar ve tedaviler

Skolyoz kaynaklı ağrılar ve tedaviler

Skolyoz kaynaklı ağrılar ve tedaviler

Skolyoz nedir?

Skolyoz, omurga kıvrıldığında veya yana doğru büküldüğünde ortaya çıkan bir omurga durumudur. Bu, göğüs kafesini pozisyondan çekebilir ve sırt kaslarına zorlayarak ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir.

Skolyoz nadir bir durum değildir. Her 1.000 çocuktan yaklaşık 3 ila 4’ü bir uzmandan tedavi gerektiren skolyoz geliştirmektedir.

Esas olarak çocuklarda ortaya çıkmasına rağmen, skolyoz her zaman gelişebilir. Bu rahatsızlığı olan kişiler

 • doğuştan
 • küçük yaşta erken başlangıç
 • daha büyük yaşta veya genç olarak (ergen idiyopatik),
 • yetişkin olarak(dejeneratif veya de novo) bu durumla tanışabilirler.

Skolyoz belirtileri

Skolyozun erken evrelerinde çok fazla semptom yoktur.

Bu özellikle çocuklarda geçerlidir. Skolyoz, çocuklar ergenlik döneminde hızlı büyüme aşamasına gelene kadar fark edilmeden kalabilir.

Tersine, yetişkinlerde tanımlanması zor olabilir, çünkü sırt ağrısı olarak yanlış yorumlanması kolaydır. Bu, özellikle daha hafif bir formunuz varsa doğrudur.

Küçük ipuçları, omurganızda kötü oturan giysiler gibi anormal bir eğriye işaret edebilir. Düzensiz kalçalar veya diğerinden daha yüksek bir omuz bıçağı gibi anormal bir duruş bile fark edebilirsiniz.

Skolyozun diğer belirtileri şunlardır:

 • vücuda odaklanmayan bir kafa
 • açılı oturan kalçalar
 • görünürde düz olmayan bir omurga

Skolyozun yetişkinlerde ağrıya neden olma olasılığı daha yüksektir. Skolyoz aşağıdakilere neden olabilir:

 • bel ağrısı
 • sertlik
 • yorgunluk

Aşağıdakilerden herhangi birini yaşıyorsanız doktorunuzu arayın:

 • Bir hafta boyunca evde tedavileri kullandıktan sonra iyileşmeyen sırt ağrınız varsa,
 • Ağrınız günlük aktivitelerinize engel oluyorsa,
 • Bacaklarda şiddetli ağrı ve acı varsa, bu semptomlar ileri skolyoz belirtisi olabilir.

Skolyoz ağrısına ne sebep olur?

Tipik olarak, yetişkin başlangıçlı skolyozda yaşadığınız ağrı, omurilik disklerinizdeki baskının sonucudur. Ancak skolyoz başka nedenlerle ağrıya neden olabilir.

Omurganın eğriliği sinirleri gerebilir, tahriş edebilir veya ezebilir. Ayrıca eklemleri zorlayabilir ve yıpranmalarına veya iltihaplanmalarına neden olabilir.

Skolyoz duruşunuzu da etkiler, bu da kasların sıkılmasına veya yorulmasına ve ağrıya neden olur.

Çocuklarda, omurga eğrisi tedavi olmadan artabilir. Çünkü beyin vücudun duruşunun artık hizalanmadığını fark etmez. Çocuğun beyni kaslara eğriyi onarması talimatını vermediğinden, omurga anormal büyümesini sürdürür.

Skolyoz nasıl teşhis edilir?

Skolyoz, bir doktor tarafından teşhis edilmesi gereken karmaşık bir hastalıktır. Hızlı tedavi, omurganızın eğriliğinin kötüleşmesini önleyebilir.

Randevunuzda, doktorunuz size hissettiğiniz acı ve fark ettiğiniz diğer belirtiler hakkında sorular soracaktır.

Doktorunuz ayrıca kişisel tıbbi geçmişinizi de soracaktır. 

Ayrıca ailede skolyoz öykünüz olup olmadığını bilmek isteyeceklerdir .

Sonrasında fizik muayene yapacaklardır. Bu, öne doğru eğildiğiniz, avuç içlerine dokunarak kolların gevşek olduğu basit bir testi içerecektir. Bu pozisyondayken, doktor düzensiz olup olmadıklarını görmek için sırtınızı ve kaburgalarınızı inceler.

Doktorunuz önemli bir omurga eğrisi fark ederse, bir röntgen isteyebilir . Bu, omurganızın ne kadar kıvrımlı olduğunu tam olarak ölçmelerini sağlayacaktır. Ayrıca omurganızın dönüp dönmediğini görmek için bir scoliometer kullanabilirler.

Skolyoz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Skolyozun neden olduğu ağrıyı tedavi etmenin en iyi yolu skolyozu tedavi etmektir. Ağrının türüne bağlı olarak, kullanabileceğiniz çeşitli ağrı tedavileri vardır.

Tamamlayıcı tedaviler

Bu kategorideki seçenekler şunları içerir:

 • hidroterapi ve masaj
 • Pilates, yoga, yüzme ve esneme gibi sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek mide ve sırt kaslarınızı güçlendiren egzersiz
 • omuriliği desteklemek için bazı aparatlar

İlaç tedavisi

Asetaminofen ve ibuprofen gibi reçetesiz satılan ilaçlar ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu ilaçlar işe yaramazsa doktorunuzla konuşun. Daha güçlü ağrı kesici ilaçlar reçete edebilir veya sizi bir ağrı kliniğine yönlendirebilirler.

Bazı antidepresanlar ağrıyı hafifletmek için de kullanılabilir, çünkü ruh haline ek olarak ağrı üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptirler.

Rehberlik

Doktorunuz sizi bir danışmana yönlendirebilir. Danışmanlık, özellikle tıbbi tedaviler ağrıyı iyi yönetmediğinde, kronik ağrı için yararlı olabilir.

Bir tür danışmanlığa bilişsel davranışçı terapi denir. Bu terapiler, hissettiğiniz acı miktarını değiştirmez, ancak bununla başa çıkmanın yollarını bulmanıza yardımcı olabilir.

Bir terapist, ağrınızı nasıl yönettiğiniz hakkında sizinle konuşacaktır. Ayrıca ağrı ile başa çıkmak için teknikler geliştirmenize de yardımcı olabilir.

Spinal enjeksiyonlar

Sinirlerinize ve omurga eklemlerine steroid enjekte etmek ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, enjeksiyonların uzun vadeli bir yararı yoktur. Akut ağrı ile mücadelede veya bir ağrı yönetimi programının bir parçası olarak kullanılabilirler.

Omurilik stimülasyonu

Omurilik stimülasyonu, hasarlı sinirlerin neden olduğu ağrı yaşayan insanlar için yararlı olabilir. Bu tedavide, elektrik telleri omurilik boyunca yerleştirilir. Bu teller, cildin altına implante edilebilen ve daha sonra elde taşınabilir bir uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen küçük bir stimülatör kutusuna bağlanır.

Skolyoz ağrısının görünümü nedir?

Skolyozun erken teşhis edilmesi ve derhal tedavi edilmesi durumunda skolyozun neden olduğu ağrının kaybolması daha olasıdır. Şiddetli omurga eğriliği kalıcı olabilecek sinir, kas ve doku hasarına neden olabilir. Kalıcı doku hasarının neden olduğu ağrı uzun süreli olabilir veya kalıcı olabilir.

Biraz zaman alabilir, ancak uzman desteği ile birlikte çalışarak ağrınızın çoğunu yönetebilecek bir tedavi planı geliştirebilirsiniz.

Imucore24

MULTİVİTAMİN+MİNERAL +BETA GLUKAN
Sağlığınızı Koruyun
İlginizi Çekebilir

Imucore24

MUTİVİTAMİN+MİNERAL +BETA GLUKAN
Sağlığınızı Koruyun

İlgili Yazılar