Saçkıran (Alopesi Areata) Tedavisi

Saçkıran (Alopesi Areata) Tedavisi

Saçkıran (Alopesi Areata) Tedavisi

Saçkıran (Alopesi Areata) nedir ?

Saçkıran (alopesi areata), yuvarlak saç dökülmesine neden olan bir hastalıktır. Toplam saç dökülmesine neden olabilir. Alopesi areata, otoimmün bir hastalıktır . Bu, normalde vücudu enfeksiyon ve hastalıklardan korumaya yardımcı olan bağışıklık sisteminizin saç köklerine saldırdığı anlamına gelir.

Çoğu durumda, saçlar dörtte bir büyüklüğünde küçük, yuvarlak yamalar halinde dökülür ve birkaç çıplak yama oluşturur. Saç dökülmesi bazı kişilerde daha yaygındır. Daha nadir durumlarda, hastalık kafada (alopesi areata totalis olarak adlandırılır) veya tüm vücutta (alopesi areata universalis) tamamen saç dökülmesine neden olabilir.

Doktorunuz saç dökülmenizin bir noktada bitip bitmeyeceğini veya tekrar çıkıp çıkmayacağını tahmin edemez. Bu genellikle hastalığın en zor ve sinir bozucu kısmıdır. Saç dökülmeye devam edebilir veya saç dökülmeniz durabilir. Kaybettiğiniz saçlar tekrar uzayabilir veya çıkmayabilir ve yeni çıplak yamalar geliştirmeye devam edebilir veya etmeyebilirsiniz.

Saçkıran kimlerde daha sık görülür ?

Alopesi areata, cinsiyet, yaş ve ırktan bağımsız olarak genel nüfusun yaklaşık yüzde 2’sini etkiler. Genellikle çocuklukta başlar.

Yakın bir aile üyesi hastalığa yakalanmışsa alopesi areata gelişme riskiniz biraz daha yüksektir. Aile üyeniz 30 yaşından önce ilk saçını kaybetmişse riskiniz daha da artar.

Alopesi areata genellikle aile üyeleri tip 1 diyabet, romatoid artrit , tiroid hastalığı, sistemik lupus eritematozus, pernisiyöz anemi veya Addison hastalığı gibi diğer otoimmün hastalıkları olan kişilerde görülür. Alopesi areata olan kişilerde genellikle başka otoimmün hastalıklar yoktur, ancak tiroid hastalığı, atopik egzama (kuru, kaşıntılı cilde neden olan uzun süreli hastalık), burun alerjileri ve astıma sahip olma olasılıkları daha yüksektir .

Alopesi Areata’nın Belirtileri

Alopesi areata ağrılı değildir ve sizi hasta hissettirmez. Hastalığa sahip kişiler genellikle sağlıklıdır. Çoğu durumda, saçlar dörtte bir büyüklüğünde küçük, yuvarlak yamalar halinde dökülür ve birkaç çıplak yama oluşturur. Bazı kişilerde saç dökülmesi daha fazladır. Yaygın olmamakla birlikte, hastalık başın tamamen dökülmesine (alopesi areata totalis olarak adlandırılır) veya tüm vücut kıllarının dökülmesine (alopesi areata universalis) neden olabilir.

Saçkıran (Alopesi Areata) Nedenleri

Saçkıranda, beyaz kan hücreleri adı verilen bağışıklık sistemi hücreleri, saç köklerinde hızla büyüyen hücrelere saldırır. Etkilenen saç kökleri küçülür ve saç üretimini büyük ölçüde yavaşlatır. Neyse ki, folikülü sürekli olarak yeni hücrelerle besleyen kök hücreler hedeflenmediği için folikül her zaman yeniden saç uzatma potansiyeline sahiptir.

Saçkırana neyin sebep olduğu net değildir. Durumu miras almış olmanız mümkün olsa da, alopesi areatalı çocukların çoğunun hastalığı olan bir ebeveyni yoktur. Bilim adamları, hastalığa yakalanma olasılığını artırmak için birkaç genin birlikte çalışabileceğinden şüpheleniyor. Bu, çocuğunuzun alopesi areata için risk altına girmesi için gereken tüm genleri miras alması ihtimalini oldukça düşük kılar.

Gerekli tüm genlere sahip olsanız bile, alopesi areata olmamanız mümkündür. Aynı genlerin hepsine sahip olan tek yumurta ikizlerinde, diğerinde hastalık varsa ikizde alopesi areata gelişme olasılığı yüzde 55’dir. Bu, hastalığı tetiklemek için genetiğin yanı sıra başka faktörlere de ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Tetikleyici bir virüs veya ortamınızdaki başka bir şey olabilir.

Saçkıran (Alopesi Areata) Tedavisi

Saçkıran için bir tedavi yoktur ve onu tedavi edecek ilaç yoktur. Bununla birlikte, başka amaçlar için onaylanmış ilaçlar, en azından geçici olarak saçların yeniden uzamasına yardımcı olabilir. Ancak bu ilaçlar ileride saç dökülmesini engellemez. Sizin için en iyi seçenek hakkında doktorunuzla konuşun. Bir tedavi kombinasyonu en iyi sonucu verebilir. Ne kadar süreyle ilaç almanız gerektiğini, sonuçları görmenizin ne kadar süreceğini ve olası yan etkileri sorun.

Saçınız tedavi olsun ya da olmasın yeniden uzayabilir, ancak yine dökülebilir. Hastalık kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden, ne zaman yeniden büyüyeceğini veya düşeceğini kimse tahmin edemez.

Çoğunda, yeniden uzayan saç, sonuçta orijinal saçla aynı renk ve dokudadır. Bazılarında, ilk saç yeniden uzaması beyazdır ve orijinal saç rengine kademeli olarak geri döner.

Saçkıran (Alopesi Areata) ile yaşam

Saçkıran ağrılı değildir ve sizi hasta hissettirmez. Hayatınızı kısaltmaz ve okula gitmenize, spor yapmanıza, egzersiz yapmanıza, çalışmanıza, evlenmenize veya aile kurmanıza engel olmamalıdır. Çocuğunuzda alopesi areata varsa, öğretmenlere, antrenörlere ve diğer bakıcılara hastalığın anlatılması genellikle yararlıdır. Alopesi areata’nın bulaşıcı olmadığını ve çocuğunuzun sağlıklı olduğunu bilmelerini sağlayın.

Alopesi universalis (tüm vücut kıllarının dökülmesi) varsa, burunda ve kulaklarda kirpik, kaş ve kıl olmaması sizi gözlere, buruna ve kulaklara giren toza ve mikroplara karşı daha savunmasız hale getirebilir.

Saç dökülmesiyle yaşamanın duygusal yönleri, özellikle saçı gençliğin ve sağlığın işareti olarak gören bir kültürde zor olabilir. Pek çok insan hastalık hakkında olabildiğince çok şey öğrenerek, aynı sorunla karşı karşıya olan başkalarıyla konuşarak ve gerekirse olumlu bir öz imaj oluşturmaya yardımcı olmak için danışmanlık arayarak başa çıkmaktadır.

Bu hastalığın hem fiziksel hem de duygusal etkileriyle başa çıkmak için yapabileceğiniz birçok şey var:

Dökülen saçların fiziksel tehlikelerini veya rahatsızlıklarını azaltın.

 • Saç derisi, yüz ve açıkta kalan tüm ciltler için güneş kremi kullanın.
 • Gözlerinizi güneşten ve kaş veya kirpik eksik olduğunda toz ve kirden korumak için gözlük (veya güneş gözlüğü) takın.
 • Saç derinizi güneşten korumak ve başınızı sıcak tutmak için peruk, şapka veya eşarp kullanın.
 • Burun deliği kılları eksikse, nemli kalmasını sağlamak ve mikroplara ve toza karşı korumak için burun deliklerinizin içine antibiyotikli merhem sürün.

Görünüm üzerindeki etkileri en aza indirin.

 • Daha fazla saç dökülmeniz varsa, doğal ve şık görünebilecek bir peruk veya postiş kullanın.
 • Saç ve kafa derisi arasındaki kontrastı ortadan kaldırarak saç dökülmesini daha az belirgin hale getirmek için saç derisine saç renginde bir pudra, krem ​​veya mum boya uygulayın.
 • Çekici eşarplar, bandanalar veya şapkalar kullanın.
 • Eksik kaşları maskelemek için bir kaş kalemi kullanın.
 • Doktorunuzdan veya çevrenizden, görünüşü tıbbi koşullardan etkilenen insanlarla çalışma konusunda uzmanlaşmış bir güzellik uzmanı bulmanıza yardımcı olmalarını isteyin.

Hangi uzmana gitmeliyim?

Aşağıdaki sağlık hizmeti sağlayıcıları, atopik dermatiti teşhis edebilir ve tedavi edebilir:

 • Cilt, saç ve tırnak durumlarında uzmanlaşmış dermatologlar. 
 • Alerjilerin tedavisinde uzmanlaşmış alerji hastalıkları doktorları
 • Aile hekimleri, dahiliyeciler veya çocuk doktorları dahil olmak üzere temel sağlık hizmeti sağlayıcıları. 

Egzama ile yaşam

Atopik dermatitin konumuna ve ciddiyetine bağlı olarak, bu durumla yaşamak zor olabilir. İşte atopik dermatiti kontrol etmeye yardımcı olacak bazı ipuçları.

 • Cilt bakımı. Günlük cilt bakımı rutinini takip etmek önemlidir ve alevlenmeleri önlemeye yardımcı olur. Cilt bakımı şunları içerebilir:
  • Cildi aşırı kurutmadan temizlemek ve nemlendirmek için ılık banyolar yapmak. Banyoları günde bir kez ile sınırlayın.
  • Hafif kokusuz kalıp sabun veya sabun olmayan temizleyici kullanmak.
  • Banyodan sonra cildi kurutmak ve nemlendirmeden önce çok kurumasına izin vermemek (sürtünme veya hızlı kurumadan kaçının).
  • Cildi tahriş edici maddelerden ve yün gibi sert giysilerden korumak.
 • Potansiyel gıda alerjileri hakkında doktorunuzla konuşmak.
 • Stresle başa çıkma. Stres yönetimi ve gevşeme tekniklerini kullanmak, stresinizi azaltmanıza ve alevlenme olasılığını azaltmanıza yardımcı olabilir.
 • Cilt tahrişlerinin önlenmesi. Cildi tahriş eden, iltihabı artıran ve kaşıntıyı artırabilen çizilmekten veya sürtünmeden kaçınmaya çalışın. Kaşınmayı azaltmaya yardımcı olmak için çocuğunuzun tırnaklarını kısa tutun.
 • İç ortam sıcaklıklarının dengeli tutulması. Evinizin içini serin, sabit bir sıcaklıkta ve tutarlı nem seviyelerinde tutmaya çalışın. Aşırı ısınmanın meydana gelebileceği durumlardan kaçının. Bu, işaret fişeklerini önlemeye yardımcı olabilir.
 • Dinlendirici bir uyku almak. Siz veya çocuğunuz geceleri kaşıntı ve kaşınma nedeniyle rahat uyuyamıyorsanız, atopik dermatiti daha iyi kontrol etme seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun.
 • Çiçek aşısına maruz kalmaktan kaçınmak. Atopik dermatiti olan hiç kimse çiçek hastalığı aşısı almamalıdır. Atopik dermatitiniz varsa ve çiçek hastalığı aşısı alırsanız, aşı anında durumunuz hafif olsa veya aktif olmasa bile aşı için ciddi bir komplikasyon geliştirme olasılığınız daha yüksektir. Ayrıca, yakın zamanda aşıyı almış olanların yanında olmaktan da kaçınmalısınız. Evinizdeki herhangi biri aşıyı almadan önce doktorunuzla riskleriniz hakkında konuşun.

Imucore24

MULTİVİTAMİN+MİNERAL +BETA GLUKAN
Sağlığınızı Koruyun
İlginizi Çekebilir

Imucore24

MUTİVİTAMİN+MİNERAL +BETA GLUKAN
Sağlığınızı Koruyun

İlgili Yazılar