Levoskolyoz Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Levoskolyoz Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Levoskolyoz Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Levoskolyoz nedir?

Levoskolyoz, omurganızın vücudunuzun sol tarafına doğru C şeklinde büküldüğü ve kıvrıldığı bir çeşit skolyozdur.

Eğri genellikle sırtın bel (alt) kısmında olur, ancak torasik (orta) sırtta da olabilir. Bazen, omurganız sağ ark – dekstrokolyoz – ve sol ark – levoskolyoz ile bir S şekli oluşturur.

Levoskolyoz her yaştan insanda başlayabilir. Gençlerde en çok 10 ila 15 yaşlarında hızlı büyüdüklerinde görülür.

Levoskolyozun belirtileri, teşhisi, tedavisi ve daha fazlası hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Levoskolyoz belirtileri neler?

Hafif skolyoz belirtilerinin çoğu, görünüşünüzle ilgilidir. Skolyoz şiddetli olmadıkça genellikle ağrılı değildir. Skolyozlu yetişkinlerde daha fazla ağrı görülür.

Hafif ila orta şiddette skolyoz belirtileri şunları içerir:

 • düzensiz omuzlar
 • düzensiz kalçalar
 • kafanın vücudun üzerinde ortalanmaması
 • bir kol diğerinden daha alçak asılı
 • bir tarafa yapışan kaburgalar
 • oturmayan giysiler
 • arkada görünür eğri

Daha şiddetli skolyoz belirtileri şunları içerir:

 • sırt ağrısı
 • nefes almada zorluk
 • göğüs ağrısı
 • bacak ağrısı
 • bağırsak veya mesane fonksiyonunu kontrol etme sorunu

Levoskolyoza ne sebep olur?

Skolyozu olan kişilerin yüzde 80 inde idiopatik skolyozda görülmektedir. Bu da bilinen bir nedeninin saptanamadığı anlamına gelmektedir.

Daha az yaygın olarak, levoskolyoz aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

 • Doğum kusurları: Omurganın kemikleri rahimde düzgün bir şekilde oluşmadığında, buna konjenital skolyoz denir.
 • Nöromüsküler durumlar: Serebral palsi veya kas distrofisi gibi bazı hastalıklar skolyoza neden olabilir.
 • Dejeneratif durumlar: Artrit , osteoporoz , kompresyon kırıkları ve disk çökmesi, özellikle yaşlı erişkinlerde spinal eğriliğe yol açabilir.
 • Yaralanma: Omurgada hasar skolyoza neden olabilir.

Kimler risk altında?

Herkes levoskolyoz geliştirebilir. Dikkat edilmesi gereken birkaç risk faktörü, aile öyküsü, yaş ve cinsiyeti içerir.

İdiyopatik skolyozu olan gençlerin yaklaşık yüzde 30’unun aile öyküsü vardır. Bu, genlerinizin rol oynadığını gösterir.

Belirti ve semptomlar genellikle büyüme büyümesi sırasında ergenlikten hemen önce 10-12 yaşlarında başlar.

Erkek ve kız çocuklarda hafif skolyoz gelişir. Kızların, tedaviye ihtiyaç duyacak kadar şiddetli bir eğriye sahip olmaları erkeklerden sekiz kat daha fazladır.

Levoskolyoz nasıl teşhis edilir?

Omurganın hafif bir eğriliğine sahip birçok genç bunu fark etmeyecektir. Bir okul taramasında veya düzenli bir doktor ziyaretinde tespit edilebilir. Siz veya bir aile üyesi kalçalarınızı veya omuzlarınızı düzensiz görüyorsa, doktorunuza gitmeli ve omurganızı kontrol ettirmelisiniz.

Doktorunuz büyümeniz ve sahip olabileceğiniz belirtiler hakkında sorular soracaktır. Beline doğru eğilirken ve kollarınızı asarken sırtınıza bakacakları bir fizik muayene yapacaklar. Kas zayıflığını veya uyuşukluğunu kontrol edebilirler .

Doktorunuz muayene sırasında bir eğri tespit ederse, bir ortopediste veya başka bir uzmana gönderilebilir. X-ışınları sipariş edecekler ve omurganızdaki eğriyi ölçmek için kullanacaklar. Skolyoz olarak kabul edilmek için eğrilik 10 derece veya daha fazla olmalı ve tedaviye ihtiyaç duyulmadan önce genellikle 25 derece veya daha fazla olmalıdır.

Levoskolyoz Tedavi seçenekleri

Bir tümör veya yaralanma gibi altta yatan bir neden varsa, skolyozun tedavisi altta yatan durumun tedavisine bağlı olacaktır.

İdiyopatik levoskolyoz tedavisi yaşınıza, omurga eğrisinin şiddetine ve skolyozun zamanla kötüleşme olasılığına bağlı olarak değişir.

Bekle ve izle

Hala büyüyen ve hafif skolyozu olan çocuklar, eğrinin kötüleşip kötüleşmediğini görmek için her altı ayda bir tekrar kontrol edilecektir. Birçok çocuk için tedavi gerekmez.

Sırt desteği

Bir ayraç takmak mevcut bir eğriyi düzeltmez, ancak büyüdükçe eğrinin daha da kötüleşmesini önleyebilir. Gündüz ve gece sıkı oturan bir plastik destek takılır, ancak spor ve diğer aktiviteler için çıkarılabilir. Kemiklerin büyümesi durduktan sonra artık bir destek işe yaramaz.

Ameliyat

Cerrahınız omurganızdaki eğriyi düzeltmek için spinal füzyon adı verilen bir prosedür kullanabilir . Doktorunuz omurganın kavisli bölgesine kemik greftleri ekler , bu daha sonra tek bir katı kemiğe dönüşür. Omurga segmentleri birbirine kaynaşırken, omurganızı düz tutmak için omurgaya metal çubuklar takılabilir. Hala büyüyorsanız, cerrahınız büyüdükçe ayarlanabilen bir çubuk kullanabilir.

Egzersiz yapmak

Egzersiz , eğriliğinizi düzeltemez, ancak genel sağlık için önemlidir. Doktorunuz söylemediği sürece skolyoz nedeniyle egzersiz yapmaktan kaçının.

Kaçınılması Gereken Tedaviler

Skolyoz için fayda sağlamayan tedaviler arasında kayropraktik manipülasyon, elektrik stimülasyonu ve diyet takviyeleri bulunur.

Ek Bilgiler

Bir tedavi planına karar verirken sizin ve doktorunuzun dikkate alacağı bazı konular şunlardır:

Olgunluk: Omurganız hala büyüyor ve değişiyorsa, büyümeyi bırakana kadar beklemek ve izlemek veya desteklemek en mantıklı olabilir.

Eğrinin şiddeti: Başka faktörler söz konusu olmadıkça, 10 ila 25 derecelik eğriler izlenebilir. Hala büyüyorsanız 25 ila 45 derecelik eğriler desteklenmelidir. 45 derece veya daha fazla eğriler genellikle cerrahi düzeltmeye ihtiyaç duyacaktır.

Eğrinin yeri: Torasik eğriler veya sırtın ortasındaki eğrilerin, üst veya alt sırttaki eğrilerden daha kötü olma olasılığı daha yüksektir.

Cinsiyet: Kızların zamanla kötüleşen eğrileri erkeklerden çok daha fazladır.

Eğri deseni: S şeklindeki eğriler genellikle C şeklindeki eğrilerden daha fazla kötüleşir.

Olası komplikasyonlar

Levoskolyozunuz sırtınızın orta kısmındaysa, göğüs kafeniz kalbinize ve akciğerlerinize baskı yapabilir. Bu, solunum problemlerine ve yorgunluğa neden olabilir. Nadir durumlarda, kalp yetmezliğine neden olabilir.

Çocukken skolyozunuz varsa, yetişkin olarak kronik sırt ağrınız olabilir.

Son olarak..

Levoskolyozunuz varsa, büyük olasılıkla spora katılmak da dahil olmak üzere tam ve aktif bir hayat yaşayabilirsiniz.

Eğrinizi düzeltmek için omurga füzyonunuz varsa, belirli şekillerde hareket edemezsiniz, bu nedenle bazı sporlar diğerlerinden daha zor olabilir. Doktorunuz futbol gibi temaslı sporlar oynamanızı istemeyebilir. Spinal füzyon ayrıca hamilelik veya doğumunuzu daha tehlikeli hale getirmez.

Skolyozla başa çıkmak, destek takmak veya ameliyatla karşılaşmak bazı insanlar için zor olabilir. Doktortavsiyesi.Net’te sizin için uygun bir uzman araştırabilir, iletişime geçip, randevu planlayabilirsiniz.

Imucore24

MULTİVİTAMİN+MİNERAL +BETA GLUKAN
Sağlığınızı Koruyun
İlginizi Çekebilir

Imucore24

MUTİVİTAMİN+MİNERAL +BETA GLUKAN
Sağlığınızı Koruyun

İlgili Yazılar