D Vitamini kanseri önleyebilir mi?

D Vitamini kanseri önleyebilir mi?

D Vitamini kanseri önleyebilir mi?

Temel Çıkarımlar

  • Yeni bir çalışma, D vitamininin kolon kanseri ve bazı kan kanserleri için koruyucu bir etkiye sahip olabileceğini öne sürüyor.
  • D vitamini bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olduğu için genel kanser riskini de azaltabilir.
  • D vitamininin kanser tedavisi sırasında faydalı olduğuna dair daha az kanıt var.

Güneş ışığına maruz kalma ile bağlantısı nedeniyle sıklıkla “güneş ışığı vitamini” olarak adlandırılan D vitamini, uzun süredir kemik sağlığı ile ilişkilendirilmiştir. Amerikan Ulusal Endokrin Derneği, geçtiğimiz on yıl içinde D vitamininin kardiyovasküler hastalık, depresyon, diyabet ve bilişsel gerileme ile ilgili riskleri azaltabileceği öne sürüldü.(1)

Şimdi, yeni bir araştırma incelemesi, bazı kanserlerin de bu listeye eklenebileceğini kanıtlıyor. Seminars in Cancer Biology’de yayınlanan araştırma, düşük D vitamini seviyelerinin kolon, meme ve prostat gibi çeşitli kanser risklerinin artmasıyla ilgili olduğunu belirtiyor.(2) En güçlü kanıtlar kolorektal kanserde ve lösemi ve lenfomalar gibi kan kanserlerinde gösterilmiştir.

Bununla birlikte, araştırmacılar, bu ilişkiye rağmen, klinik çalışmalarda kanser hastalarına yönelik takviyenin ölüm oranlarını düşürmede umut verici olmadığını ekliyorlar. Bu, vitaminin tedavinin bir parçası olmaktan çok kanserin önlenmesi için en etkili olabileceğini önermelerine yol açıyor.

Imucore24

İçeriğinde (10ml'sinde) 15 mcg (600 IU) D Vitamini desteği ile günlük ihtiyacınızı karşılayarak, beslenme programınıza güçlü bir katkıda bulunur.

Daha İyi Bağışıklık, Daha Fazla Önleme

D vitamini reseptörleri, B hücreleri, T hücreleri ve makrofajlar gibi bağışıklık savunmasında yer alan birçok hücrede ifade edilir. Bu nedenle, doğuştan gelen ve uyarlanabilir bağışıklık tepkisini düzenler.

Bu yanıt olmadan, enfeksiyona karşı duyarlılığınız artacak ve kanser hücreleri gibi istilacılarla savaşmaya gelince daha az korumaya sahip olacaksınız.

Frontiers in Immunology’de 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre , düşük D vitamini seviyelerini multipl skleroz gibi durumlarla ilişkilendiren otoimmün hastalıkların gelişimi için daha yüksek risk altında olabilirsiniz.(3)

Yine de, D vitamininin tüm hastalıkları iyileştiren bir bağışıklık sistemi derde devası olmadığını unutmayın. Trends in Cancer Research’te 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, tüm çalışmalar yararlı etkiler göstermedi.(4) Bu araştırmacılar, daha iyi bağışıklık tepkileri ve daha düşük iltihaplanma göstergeleri olmasına rağmen, çalışmalar arasındaki değişkenliği çözmek için hala daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirttiler.

Diyetinize D vitamini eklemeye başlamadan önce, sizin için hangi takviyenin ve dozun doğru olduğunu doktorunuza danışmanız en iyisidir.

  1. Endocrine Society. Just Right: How Much Vitamin D is Enough?
  2. Carlberg C, Muñoz A. An update on vitamin D signaling and cancer. Semin Cancer Biol. 2020. doi:10.1016/j.semcancer.2020.05.018
  3. Saul L, Mair I, Ivens A, et al. 1,25-dihydroxyvitamin D3 restrains CD4+ T cell priming ability of CD11c+ dendritic cells by upregulating expression of CD31. Front Immunol. 2019;10:600. doi:10.3389/fimmu.2019.00600
  4. Young MRI, Xiong Y. Influence of vitamin D on cancer risk and treatment: Why the variability?. Trends Cancer Res. 2018;13:43-53.
  5. NIH. Vitamin D. Updated March 24, 2020

Imucore24

MULTİVİTAMİN+MİNERAL +BETA GLUKAN
Sağlığınızı Koruyun
İlginizi Çekebilir

Imucore24

MUTİVİTAMİN+MİNERAL +BETA GLUKAN
Sağlığınızı Koruyun

İlgili Yazılar

Ağız ve Diş Sağlığı

Erkeklerde ağız kanseri

Ağız kanseri, ağzınızdaki, boğazınızdaki, dudaklarınızdaki veya dilinizdeki hücreler değiştiğinde ve kontrolden çıktığında ortaya çıkar.Erken

Okuyun »