Anksiyete bozuklukları

Anksiyete bozuklukları

Anksiyete bozuklukları

Ara sıra anksiyete yaşamın beklenen bir parçasıdır. İş yerinde bir sorunla karşılaştığınızda, sınava girmeden veya önemli bir karar vermeden önce endişeli hissedebilirsiniz. Ancak anksiyete bozuklukları, geçici endişe veya korkudan fazlasını içerir. Anksiyete bozukluğu olan bir kişi için kaygı kaybolmaz ve zamanla daha da kötüleşebilir. Belirtiler, iş performansı, okul çalışması ve ilişkiler gibi günlük aktivitelere müdahale edebilir.

Yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluğu ve fobiyle ilgili çeşitli bozukluklar dahil olmak üzere birkaç tür anksiyete bozukluğu vardır.

Anksiyete belirti ve bulguları

Genelleştirilmiş Anksiyete Bozukluğu

Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu (GAD) olan kişiler, çoğu gün en az 6 aydır, kişisel sağlık, iş, sosyal etkileşimler ve günlük rutin yaşam koşulları gibi bir dizi şey hakkında aşırı kaygı veya endişe gösterirler. Korku ve kaygı, sosyal etkileşimler, okul ve iş gibi yaşam alanlarında önemli sorunlara neden olabilir.

Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu belirtileri şunları içerir:

 • Huzursuz veya gergin hissetmek
 • Kolayca yorulmak
 • Konsantre olmakta güçlük çekmek
 • Sinirli olmak
 • Kas gerginliğine sahip olmak
 • Endişe duygularını kontrol etmede güçlük
 • Uykuya dalma veya uyuma güçlüğü, huzursuzluk veya yetersiz uyku gibi uyku problemleri yaşamak

Panik atak

Panik bozukluğu olan kişilerde tekrarlayan beklenmedik panik ataklar olur. Panik ataklar, hızla ortaya çıkan ve dakikalar içinde zirveye ulaşan ani yoğun korku dönemleridir. Saldırılar beklenmedik bir şekilde gerçekleşebilir veya korkulan bir nesne veya durum gibi bir tetikleyici tarafından başlatılabilir.

Bir panik atak sırasında insanlar aşağıdakilerden bazılarını yaşayabilir:

 • Kalp çarpıntısı veya hızlanan kalp atışları
 • Terlemek
 • Titreme
 • Nefes darlığı veya boğulma hissi
 • Yaklaşan kıyamet duyguları
 • Kontrolden çıkma duyguları

Panik bozukluğu olan kişiler genellikle bir sonraki saldırının ne zaman olacağı konusunda endişelenirler ve panik atakla ilişkilendirdikleri yerlerden, durumlardan veya davranışlardan kaçınarak gelecekteki saldırıları aktif olarak önlemeye çalışırlar. Panik ataklarla ilgili endişeler ve ataklardan kaçınmak için harcanan çaba, agorafobi gelişimi de dahil olmak üzere kişinin yaşamının çeşitli alanlarında önemli sorunlara neden olur.

Fobiye bağlı bozukluklar

Bazı durumlarda endişeli olmak gerçekçi olsa da, fobisi olan kişilerin hissettikleri korku, durum veya nesnenin neden olduğu gerçek tehlikeyle orantısızdır.

Fobisi olan insanlar:

 • Korkulan nesne veya durumla karşılaşma konusunda mantıksız veya aşırı bir endişeye sahip olabilir
 • Korkulan nesneden veya durumdan kaçınmak için aktif adımlar atabilir
 • Korkulan nesne veya durumla karşılaştığında ani yoğun kaygı yaşayabilir

Birkaç tür fobi ve fobiye bağlı bozukluk vardır:

Spesifik Fobiler (bazen basit fobiler olarak da adlandırılır) : Adından da anlaşılacağı gibi, belirli bir fobisi olan insanlar, belirli türdeki nesneler veya durumlar hakkında yoğun bir korku veya yoğun endişe duyarlar. Bazı belirli fobi örnekleri arasında şunlar yer alır:

 • Uçmak
 • Yükseklik
 • Örümcekler, köpekler veya yılanlar gibi belirli hayvanlar
 • Enjeksiyonlar
 • Kan

Sosyal anksiyete bozukluğu (önceden sosyal fobi olarak adlandırılırdı) : Sosyal anksiyete bozukluğu olan kişiler, sosyal veya performans durumlarına karşı genel olarak yoğun bir korku veya endişeye sahiptir. Kaygılarıyla ilişkili eylemlerin veya davranışların başkaları tarafından olumsuz olarak değerlendirileceğinden endişe duyarlar ve bu da onları utandırır. Bu endişe genellikle sosyal kaygısı olan kişilerin sosyal durumlardan kaçınmasına neden olur. Sosyal anksiyete bozukluğu, işyeri veya okul ortamı gibi çeşitli durumlarda ortaya çıkabilir.

Agorafobi: Agorafobili kişiler, aşağıdaki durumlardan iki veya daha fazlasına karşı yoğun bir korkuya sahiptir:

 • Toplu taşıma kullanmak
 • Açık alanlarda olmak
 • Kapalı alanlarda olmak
 • Sırada durmak veya kalabalığın içinde olmak
 • Evin dışında yalnız olmak

Agorafobili insanlar genellikle bu durumlardan kaçınırlar, çünkü paniğe benzer reaksiyonlar veya diğer utanç verici semptomlar yaşadıklarında ayrılmanın zor veya imkansız olabileceğini düşünürler. Agorafobinin en şiddetli formunda, bir birey eve bağlanamaz hale gelebilir.

Ayrılık anksiyetesi bozukluğu: Ayrılık anksiyetesi genellikle sadece çocukların uğraştığı bir şey olarak düşünülür; ancak yetişkinlere ayrılık anksiyetesi bozukluğu da teşhis edilebilir. Ayrılık anksiyetesi bozukluğu olan kişiler, bağlı oldukları insanlardan ayrılmaktan korkarlar. Genellikle, ayrılırken bağlılık figürlerine bir tür zarar veya istenmeyen bir şey olacağından endişe ederler. Bu korku, onların bağlılık figürlerinden ayrılmaktan ve yalnız kalmaktan kaçınmalarına yol açar. Ayrılık anksiyetesi olan kişiler, bağlanma figürlerinden ayrılma konusunda kabuslar görebilir veya ayrılık gerçekleştiğinde veya beklendiğinde fiziksel semptomlar yaşayabilir.

Seçici mutizm: Anksiyete ile ilişkili oldukça nadir görülen bir bozukluk, seçici mutizmdir . Seçici mutizm, insanlar normal dil becerilerine sahip olmalarına rağmen belirli sosyal durumlarda konuşamadıklarında ortaya çıkar. Seçici mutizm genellikle 5 yaşından önce ortaya çıkar ve genellikle aşırı utangaçlık, sosyal utanç korkusu, zorlayıcı özellikler, geri çekilme, tutunma davranışı ve öfke nöbetleri ile ilişkilendirilir. Seçici mutizm teşhisi konan kişilere genellikle başka anksiyete bozuklukları da teşhis edilir.

Risk faktörleri

Araştırmacılar, hem genetik hem de çevresel faktörlerin bir anksiyete bozukluğu geliştirme riskine katkıda bulunduğunu bulmuşlardır. Her bir anksiyete bozukluğu türü için risk faktörleri değişebilse de, her tür anksiyete bozukluğu için bazı genel risk faktörleri şunları içerir:

 • Çocuklukta utangaçlık veya davranışsal ketlemenin mizaç özellikleri
 • Erken çocuklukta veya yetişkinlikte stresli ve olumsuz yaşam veya çevresel olaylara maruz kalma
 • Biyolojik akrabalarda anksiyete veya diğer akıl hastalıkları öyküsü
 • Tiroid sorunları, kalp aritmileri, kafein veya diğer maddeler / ilaçlar gibi bazı fiziksel sağlık durumları anksiyete semptomları üretebilir veya şiddetlendirebilir; olası bir anksiyete bozukluğunun değerlendirilmesinde fiziksel sağlık muayenesi yardımcı olur.

Tedaviler ve Terapiler

Anksiyete bozuklukları genellikle psikoterapi, ilaç tedavisi veya her ikisiyle tedavi edilir. Kaygıyı tedavi etmenin birçok yolu vardır ve insanlar kendileri için en iyi olan tedaviyi seçmek için doktorlarıyla birlikte çalışmalıdır.

Psikoterapi

Psikoterapi veya “konuşma terapisi”, anksiyete bozukluğu olan kişilere yardımcı olabilir. Etkili olabilmesi için, psikoterapi kişinin özel kaygılarına yönelik olmalı ve onun ihtiyaçlarına göre şekillendirilmelidir.

Bilişsel davranışçı terapi

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), anksiyete bozukluğu olan kişilere yardımcı olabilecek bir tür psikoterapi örneğidir. İnsanlara kaygı üreten ve korkutucu nesneler ve durumlara farklı düşünme, davranış ve tepki verme biçimlerini öğretir. CBT, insanların sosyal anksiyete bozukluğunu tedavi etmek için hayati önem taşıyan sosyal becerileri öğrenmelerine ve uygulamalarına da yardımcı olabilir.

Bilişsel terapi ve maruz kalma terapisi, sosyal anksiyete bozukluğunu tedavi etmek için birlikte veya kendi başlarına sıklıkla kullanılan iki BDT yöntemidir. Bilişsel terapi, anksiyete bozukluklarının altında yatan yardımcı olmayan veya çarpık düşünceleri tanımlamaya, sorgulamaya ve ardından etkisiz hale getirmeye odaklanır. Maruz kalma terapisi, insanların kaçındıkları faaliyetlere girmelerine yardımcı olmak için bir anksiyete bozukluğunun altında yatan korkularla yüzleşmeye odaklanır. Maruz kalma terapisi bazen gevşeme egzersizleri ve / veya görüntülerle birlikte kullanılır.

BDT, bireysel olarak veya benzer zorlukları olan bir grup insanla yapılabilir. Katılımcıların oturumlar arasında tamamlamaları için genellikle “ev ödevi” verilir.

İlaç tedavisi

İlaç, anksiyete bozukluklarını iyileştirmez, ancak semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Anksiyete ilaçları, bir psikiyatrist tarafından reçete edilir.

Doğru ilacı, ilaç dozunu ve tedavi planını seçmek, bir uzman gözetiminde yapılmalı ve kişinin ihtiyaçlarına ve tıbbi durumuna göre yapılmalıdır. Doğru olanı bulmadan önce doktorunuz birkaç ilaç deneyebilir.

Siz ve doktorunuz şunları tartışmalısınız:

 • İlaçlar ne kadar işe yarıyor veya semptomlarınızı iyileştirmek için işe yarayabilir
 • Her ilacın faydaları ve yan etkileri
 • Tıbbi geçmişinize göre ciddi yan etki riski
 • Yaşam tarzı değişikliği gerektiren ilaçların olasılığı
 • Her ilacın maliyeti
 • Aldığınız diğer alternatif tedaviler, ilaçlar, vitaminler ve takviyeler ve bunların tedavinizi nasıl etkileyebileceği; anksiyete bozukluğu olan birçok insan için en iyi yaklaşım ilaç ve psikoterapi kombinasyonu
 • İlaç nasıl kesilmelidir (Bazı ilaçlar aniden kesilemez ve bir doktor gözetiminde yavaşça azaltılmalıdır).

Destek grupları

Anksiyete bozukluğu olan bazı kişiler, bir kendi kendine yardım veya destek grubuna katılmaktan ve sorunlarını ve başarılarını başkalarıyla paylaşmaktan fayda görebilir. İnternet sohbet odaları da yararlı olabilir, ancak İnternet üzerinden tanıdıklar genellikle birbirlerini hiç görmediklerinden ve bir kişiye yardım eden şeyin bir başkası için en iyisi olması gerekmediğinden, internet üzerinden alınan herhangi bir tavsiye dikkatli kullanılmalıdır. İnternette bulunan herhangi bir tedavi tavsiyesine uymadan önce daima doktorunuza danışmalısınız. Güvendiğiniz bir arkadaşla konuşmak da destek sağlayabilir, ancak bu, bir doktordan veya başka bir sağlık uzmanından bakım için yeterli bir alternatif değildir.

Stres Yönetimi Teknikleri

Stres yönetimi teknikleri ve meditasyon, anksiyete bozukluğu olan kişilerin kendilerini sakinleştirmelerine yardımcı olabilir ve terapinin etkilerini artırabilir. Araştırmalar, aerobik egzersizin bazı kişilerin kaygılarını yönetmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor; ancak egzersiz standart bakımın yerini almamalıdır ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Imucore24

MULTİVİTAMİN+MİNERAL +BETA GLUKAN
Sağlığınızı Koruyun
İlginizi Çekebilir

Imucore24

MUTİVİTAMİN+MİNERAL +BETA GLUKAN
Sağlığınızı Koruyun

İlgili Yazılar

Akıl ve Ruh Sağlığı

Otizm spektrum bozukluğu

Otizm spektrum bozukluğu (OSB), iletişimi ve davranışı etkileyen gelişimsel bir bozukluktur. Otizm her yaşta teşhis

Okuyun »
Akıl ve Ruh Sağlığı

Bipolar bozukluk nedir?

Bipolar bozukluk (eski adıyla manik-depresif hastalık veya manik depresyon), ruh hali, enerji, aktivite seviyeleri,

Okuyun »
Akıl ve Ruh Sağlığı

Depresyon

Depresyon (majör depresif bozukluk veya klinik depresyon) yaygın fakat ciddi bir duygudurum bozukluğudur. Nasıl hissettiğinizi,

Okuyun »