Ağız kanseri sonrası yaşam…

Ağız kanseri sonrası yaşam…

Ağız kanseri sonrası yaşam…

Ağız Kanseri Hayatınızı Nasıl Etkiler?

Ağızda kanser varsa hayatınızı değiştirebilir. Günlük rutininizi nasıl etkileyeceği, kanserinizin boyutuna, konumuna ve ne kadar gelişmiş olduğuna bağlı olacaktır. Ancak türü ne olursa olsun, yardım ve değişikliklerle başa çıkmanın yollarını bulabilirsiniz.

Ağız kanseri ağızda başlar. Dudaklarda, dilde, diş etlerinde, ağzın tabanında ve çatısında ve diğer yerlerde başlayabilir. Ameliyat, radyasyon tedavisi veya kemoterapiye – bazen kombinasyon halinde ihtiyacınız olabilir. Kanser ve tedaviler yemek yeme, konuşma ve bakım şeklinizi değiştirebilir. Ve duygusal bir değişim olabilir.

Yemek yeme

Ameliyattan kaynaklanan ağrı ve şişlik, çiğneme ve yutmayı zorlaştırabilir. Radyasyon tedavisi yiyeceklerin tadını acı veya metalik hale getirebilir veya ağız kuruluğuna neden olabilir. Bazı tedaviler mide bulandırabilir. 

Bu sorunların çoğu tedavi edilebilir veya zamanla iyileşir. Küçük değişiklikler vücudunuzu beslemenize yardımcı olabilir.

  • Yutmanız zorsa, büyük öğünler yerine her 2-3 saatte bir küçük porsiyonlar yiyin. Çorbalar, güveçler, fasulye ve yumurta gibi yumuşak yiyeceklerden oluşan bir diyet deneyin.
  • Ağzınızı nemli tutmak için yanınızda su taşıyın, aksi takdirde doktorunuz suni tükürük yazabilir.
  • Yiyeceklerinizi otlar ve baharatlar gibi lezzetli malzemelerle zenginleştirin.
  • Baharatlı yemekleri kaçının.
  • Kilonuzu dengede tutmakta güçlük çekiyorsanız, doktorunuz bir süre beslenme tüpü kullanmanıza izin verebilir. Sıvı yiyecekleri midenize koyar, böylece yutmanıza gerek kalmaz. Bir beslenme uzmanı size ne yiyeceğiniz ve nasıl kolaylaştıracağınız hakkında daha fazla bilgi verebilir.

Konuşma

Konuşma şekliniz değişebilir. Kanserinizin büyüklüğüne ve konumuna ve doktorların ne kadar doku çıkarması gerektiğine bağlıdır. Örneğin dilinizdeki kanser , “l” ve “r” seslerini çıkarmayı zorlaştırabilir. Ağzınızın çatısında bir büyüme varsa, sesiniz farklı gelebilir. Sesini kaybedebilirsin.

Bir konuşma ve dil terapisti daha net konuşmanıza yardımcı olabilir. Bazen, diş tutuculara benzeyen çıkarılabilir cihazlar, daha iyi konuşmanıza ve daha iyi yemenize yardımcı olmak için kayıp doku veya dişleri doldurabilir .

Görünüm

Dudaklarınızda, çenenizde ve ağzınızın başka yerlerinde yapılan ameliyat, görünüşünüzü değiştirebilir. Kemikleri veya dokuları yeniden inşa etmek için rekonstrüktif veya plastik cerrahi geçirebilirsiniz. Çoğu durumda, büyük izler görmezsiniz ve genellikle zamanla kaybolurlar. Kamuflaj makyajı cilt greftlerini ve yara izlerini kapatabilir .

Bazı kişilerin nefes almak için boynun önünde stoma adı verilen cerrahi bir deliğe ihtiyacı olabilir. Genellikle, yalnızca bir süreliğine ihtiyacınız olur.

Seks

Tedavinin getirdiği stres ve fiziksel değişikliklerden sonra siz veya eşiniz seks konusunda endişeli olabilir . Endişelerinizi ve hislerinizi paylaşın. Seks arzunuzun düşmesi normaldir. Sarılmak, el ele tutuşmak, masaj yapmak ve diğer dokunuşlar seks yapmadan samimi olmanıza yardımcı olabilir.

Rahat olduğunuz herhangi bir fiziksel temas güvenlidir. Tedavi sırasında oral sekse dikkat edin. Unutmayın, kanserinizi cinsel temas yoluyla başka bir kişiye bulaştıramazsınız . Ancak ağızdan, vajinal veya anal seks yaptığınızda boğaz kanserinin en önemli nedeni olan HPV adlı bir virüsü kapabilirsiniz .

Duygusal sağlık

Ailenize, arkadaşlarınıza ve diğerlerine yaslanın, böylece kendinizi yalnız hissetmeyeceksiniz. Tedavilerinizi tamamladıktan sonra muhtemelen her türlü duyguya sahip olacaksınız. Kanserin geri dönmesi konusunda endişelenebilirsiniz. Hastalığınız ve sonuçlarıyla baş etmekten dolayı stresli hissedebilirsiniz. Vücudunuz, sağlığınız ve yaşamınızdaki değişiklikler konusunda depresyonda veya endişeli hissetmek de yaygındır.

Sizin ruh halleri zaman geçtikçe daha iyi alabilirsiniz. Yapmazlarsa, yardım isteyin. Doktorunuz depresyonda olduğunuzu düşünürse, sizi tedavi edebilir veya bir uzmana sevk edebilir.

Imucore24

MULTİVİTAMİN+MİNERAL +BETA GLUKAN
Sağlığınızı Koruyun
İlginizi Çekebilir

Imucore24

MUTİVİTAMİN+MİNERAL +BETA GLUKAN
Sağlığınızı Koruyun

İlgili Yazılar

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız Kanseri nedir?

Kanser , istila eden ve çevresindeki dokuya zarar veren hücrelerin kontrol edilemeyen büyümesi olarak

Okuyun »
Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız kanseri tekrarlar mı?

Ağız kanserinizin tedavisini bitirdiğinizde, muhtemelen geri gelme veya “tekrarlama” şansı hakkında doktorunuzla konuşmak isteyeceksiniz.

Okuyun »
Ağız ve Diş Sağlığı

Erkeklerde ağız kanseri

Ağız kanseri, ağzınızdaki, boğazınızdaki, dudaklarınızdaki veya dilinizdeki hücreler değiştiğinde ve kontrolden çıktığında ortaya çıkar.Erken

Okuyun »