Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Tedavisi

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Tedavisi

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Tedavisi

Çoğu insan muhtemelen zaman zaman dişlerini gıcırdatır ve sıkar. Tıbbi olarak bruksizm olarak adlandırılan ara sıra diş gıcırdatma genellikle zarar vermez, ancak düzenli olarak diş gıcırdatma gerçekleştiğinde dişler zarar görebilir ve diğer ağız sağlığı sorunları ortaya çıkabilir.

İnsanlar Neden Dişlerini Gıcırdatır?

Diş gıcırdatma stres ve endişeden kaynaklansa da, genellikle uyku sırasında ortaya çıkar ve büyük olasılıkla anormal bir ısırık veya eksik yada çarpık dişlerden kaynaklanır. Uyku apnesi gibi bir uyku bozukluğundan da kaynaklanabilir.

Dişlerimi Gıcırdattığımı Nasıl Anlarım?

Gıcırdatma genellikle uyku sırasında meydana geldiğinden , çoğu insan dişlerini gıcırdattığının farkında değildir. Bununla birlikte, uyandığınızda donuk, sürekli bir baş ağrısı veya ağrılı çene, bruksizmin açık bir belirtisidir. Çoğu zaman insanlar geceleri dişlerini gıcırdattıklarını yakınlarından duyarlar.

Dişlerinizi gıcırdattığınızdan şüpheleniyorsanız, diş hekiminizle konuşun. Çene hassasiyeti ve dişlerinizde aşırı aşınma gibi bruksizm belirtileri için ağzınızı ve çenenizi inceleyebilirler .

Diş Gıcırdatmak Neden Zararlıdır?

Bazı durumlarda, kronik diş gıcırdatma, dişlerin kırılmasına, gevşemesine veya kaybına neden olabilir. Kronik öğütme, dişleri aşındırabilir. Bu olaylar gerçekleştiğinde köprüler, kronlar, kök kanalları, implantlar, kısmi protezler ve hatta tam protezler gerekebilir.

Dişlerin ciddi şekilde gıcırdatılması sadece diş kaybına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda çenenizi etkileyebilir, çene eklemi bozukluklarına neden olabilir ve hatta yüzünüzün görünümünü değiştirebilir.

Dişlerimi Gıcırdatmayı Durdurmak İçin Ne Yapabilirim?

Diş hekiminiz, dişlerinizi uyku sırasında gıcırdatmaya karşı korumak için size bir ağız koruyucu takabilir.

Stres dişlerinizi gıcırdatmanıza neden oluyorsa, doktorunuzdan veya diş hekiminizden stresi azaltacak seçenekleri öğrenin. Psikolojik destek almak, bir egzersiz programına başlamak, bir fizyoterapiste gitmek veya kas gevşetici ilaçlar için bir reçete almak, sunulabilecek seçeneklerden bazılarıdır.
Öğütmeye bir uyku bozukluğu neden oluyorsa, onu tedavi etmek öğütme alışkanlığını azaltabilir veya ortadan kaldırabilir.

Diş gıcırdatmayı durdurmanıza yardımcı olacak diğer yöntemler;

 • Kola, çikolata ve kahve gibi kafein içeren yiyecek ve içeceklerden kaçının veya bunları azaltın.
 • Alkolden uzak durun.
 • Kalem veya yiyecek olmayan herhangi bir şeyi çiğnemeyin. Çene kaslarınızın kenetlenmeye daha fazla alışmasını sağladığı ve dişlerinizi gıcırdatma olasılığınızı artırdığı için sakız çiğnemekten kaçının.
 • Dişlerinizi sıkmamak veya gıcırdatmamak için kendinizi eğitin. Gün içinde sıktığınızı veya gıcırdattığınızı fark ederseniz dilinizin ucunu dişlerinizin arasına yerleştirin.
 • Kulak memenizin önünde yanağınıza sıcak bir bez tutarak gece çene kaslarınızı gevşetin.

Çocuklar Dişlerini Gıcırdatır mı?

Diş gıcırdatma sorunu yetişkinlerle sınırlı değildir. Çocukların yaklaşık % 15 ila% 33’ü dişlerini gıcırdatmaktadır. Dişlerini gıcırdatan çocuklar bunu en yoğun iki zamanda yapma eğilimindedir – süt dişleri ortaya çıktığında ve daimi dişleri geldiğinde. Çoğu çocuk, bu iki diş seti tam olarak geldikten sonra diş gıcırdatma alışkanlığını kaybeder.

Çoğunlukla çocuklar dişlerini uyanık saatlerde değil, uyku sırasında gıcırdatırlar. Çocukların neden dişlerini gıcırdattığını kimse tam olarak bilmiyor ancak göz önünde bulundurulması gerekenler arasında yanlış hizalanmış dişler veya üst ve alt dişler arasında düzensiz temas, hastalıklar ve diğer tıbbi durumlar (beslenme yetersizlikleri, kıl kurdu, alerji, endokrin bozuklukları gibi ), anksiyete ve stres gibi psikolojik faktörler yer alıyor.

Süt dişlerinin gıcırdaması nadiren sorunlara neden olur. Ancak diş gıcırdatma çene ağrısına , baş ağrısına , dişlerde yıpranmaya ve çene eklemi bozukluklarına neden olabilir. Çocuğunuzun dişleri aşınmış görünüyorsa veya çocuğunuz diş hassasiyeti veya ağrısından şikayet ediyorsa diş hekiminize danışın.

Bir çocuğun dişlerini gıcırdatmayı bırakmasına yardımcı olacak önlemler şunları içerir:

 • Özellikle yatmadan hemen önce çocuğunuzun stresini azaltın.
 • Kasları gevşetmek için masaj ve germe egzersizlerini deneyin.
 • Çocuğunuzun diyetinin bol su içerdiğinden emin olun. Dehidrasyon diş gıcırdatmaya bağlı olabilir.
 • Diş hekiminizden çocuğunuzun diş öğütücüsü olup olmadığını izlemesini isteyin.

Okul öncesi çağındaki çocuklara genellikle müdahale gerekmez. Bununla birlikte, daha büyük çocuklar, gıcırdatmayı önlemek için geçici kuronlara veya gece koruması gibi başka yöntemlere ihtiyaç duyabilir.

 • Mayo Clinic: “Bruxism/Teeth Grinding.”
 • MedlinePlus: “Bruxism.”
 • American Sleep Association: “Bruxism.”

Imucore24

MULTİVİTAMİN+MİNERAL +BETA GLUKAN
Sağlığınızı Koruyun
İlginizi Çekebilir

Imucore24

MUTİVİTAMİN+MİNERAL +BETA GLUKAN
Sağlığınızı Koruyun

İlgili Yazılar

Ağız ve Diş Sağlığı

Diş apsesi nedir?

Apse, enfekte olmuş bir dişin kökü etrafında oluşan irin cebidir . Çocuklardan yaşlılara herkeste

Okuyun »
Ağız ve Diş Sağlığı

Çene Ağrısı

Çene Ağrısı Nedir? Çene ağrısı, diş ağrısı kadar yaygın  veya kalp krizi kadar ciddi

Okuyun »