Ağız kanseri taraması

Ağız kanseri taraması

Ağız kanseri taraması

Diş hekiminizle düzenli kontroller güzel bir gülümsemeye sahip olmaktan daha fazlasını sağlar. Ağız kanseri belirtilerini kontrol etmeleri için önemli bir fırsat yaratır.

Ağızlarının sağlıklı kalması için herkesin yılda en az bir kez diş hekimine görünmesi gerekir.

ağız kanserine yakalanma olasılığınızı artıran durumlar şunları içerir:

 • Sigara ve tütün ürünleri,
 • Düzenli olarak çok fazla alkol içmek,
 • Geçmişte ağız kanseri olmak,
 • Güneşte çok fazla zaman harcamak,
 • Bazı insan papilloma virüsü türleri (Oral seks sırasında alabileceğiniz HPV )

Tarama testine ihtiyacınız olup olmadığını diş hekiminize sorun.

Tarama Testi Sırasında

Ağız kanseri taramasının farklı seviyeleri vardır ve diş hekiminiz büyük olasılıkla size aşağıdakiler dahil olmak üzere ağzınızın tüm bölümlerine kapsamlı bir inceleme içeren temel bir muayeneden geçirecektir.

 • Dudakların iç ve dış tarafı,
 • Diş etlerin,
 • Dilin alt ve üst tarafı,
 • Yanaklarının içi,
 • Ağzının çatısı,
 • Boğazının arkası,

Kullandığınız takdirde protezler, altlarındaki dokuyu kontrol edebilmek için çıkarılmaları gerekecek.

Amaç, yumruları ve lekeleri aramak ve ağzınızın içindeki tüm pembe parçaları kaplayan tükürükte olağandışı bir şey olup olmadığına bakmaktır. . Bunlardan herhangi birini kendiniz fark ederseniz, diş hekiminizi arayın.

Diş hekiminiz ağız kanseri tarama testiniz için biraz daha derinlemesine gidebilir ve muayeneden önce ağzınızı mavi bir boya ile çalkalatmanızı isteyebilir. Ağzınızdaki alışılmadık hücreler boyayı emer, böylece onları görmek daha kolay olur.

Kanser Belirtileri Varsa

Diş hekiminiz olağandışı bir şey fark ederse, herhangi bir değişiklik olup olmadığını görmek için birkaç hafta sonra başka bir randevu almanız gerekebilir. Ayrıca zahmetli görünen bir bölgeden küçük bir doku parçası alıp kanser hücrelerini test etmek için laboratuvara gönderdiklerinde biyopsi yaptırmanızı önerebilirler. Diş hekiminiz biyopsi alabilir veya sizi alabilecek bir doktora sevk edebilir.

Diş hekiminizin bulduğu tüm lekelerin veya topakların kanser olmadığını unutmayın. Ancak yaparlarsa, durumu erken yakalamak, daha fazla tedavi seçeneğiniz olabileceği anlamına gelir. Bu nedenle, diş hekiminizle düzenli randevularınızı ihmal etmeyin, böylece bir problemin belirtilerini izleyebilsinler.

Imucore24

MULTİVİTAMİN+MİNERAL +BETA GLUKAN
Sağlığınızı Koruyun
İlginizi Çekebilir

Imucore24

MUTİVİTAMİN+MİNERAL +BETA GLUKAN
Sağlığınızı Koruyun

İlgili Yazılar

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız kanseri tekrarlar mı?

Ağız kanserinizin tedavisini bitirdiğinizde, muhtemelen geri gelme veya “tekrarlama” şansı hakkında doktorunuzla konuşmak isteyeceksiniz.

Okuyun »
Ağız ve Diş Sağlığı

Erkeklerde ağız kanseri

Ağız kanseri, ağzınızdaki, boğazınızdaki, dudaklarınızdaki veya dilinizdeki hücreler değiştiğinde ve kontrolden çıktığında ortaya çıkar.Erken

Okuyun »